Skip to content

SPF/DKIM/DMARC’nin doğru şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etme

8 Mayıs 20244 minute read

E-posta için SPF, DKIM ve DMARC kimlik doğrulama yöntemlerini ayarlamanız önemlidir. Birlikte, spam gönderenlerin, kimlik avı yapanların ve diğer yetkisiz tarafların, sahip olmadıkları bir alan adı adına e-posta göndermelerini önlemeye yardımcı olurlar. Alan adınız için bu kimlik doğrulama yöntemlerini yapılandırdıktan sonra, kurulumun hatasız olup olmadığını test etmelisiniz. Bu makalede SPF/DKIM/DMARC kimlik doğrulama yöntemlerinin doğru şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz.

SPF/DKIM/DMARC kimlik doğrulama yöntemlerini kontrol edin

Dmarcian ve diğer çevrimiçi araçlar, alanınızı doldurmak ve SPF, DKIM ve DMARC kayıtlarının ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmek için mükemmeldir. Ancak SPF, DKIM ve DMARC’nin doğru şekilde kurulup kurulmadığını kontrol etmek nihai test midir? Hayır, öyle değil ve işte nedeni:

Alanınız için hem DKIM hem de SPF kayıtlarını ayarlayın. Bundan sonra alanı Dmarcian ile kontrol edin. Doğru kurulduğunu gösterecektir. Ancak SPF’nize tüm içerme mekanizmalarını eklemediniz . Ayrıca posta sunucunuzda DKIM devre dışı bırakıldı.

yani, kontrol ettiğinizde her iki kayıt da Dmarcian’da iyi görünüyor, ancak e-posta gönderdiğinizde hem SPF hem de DKIM kontrollerini geçmeyecektir. Ne yazık ki Dmarcian ve tüm çevrimiçi araçlar doğru kurulup kurulmadığını kontrol edemiyor. Bunun nedeni yalnızca yayınlanan DNS kayıtlarına bakmasıdır.

SPF, DKIM ve DMARC’nin doğru şekilde ayarlandığını test etmenin tek yolu bir e-posta göndermek ve mesaj başlıklarını kontrol etmektir.

Süreci basitleştirmek ve mesaj başlığını gözden geçirmek için CheckTLS’ye bir test e-postası gönderebilirsiniz . CheckTLS web sitesi giden e-posta güvenliğinize bakmanıza olanak tanır. Gelen kutunuza SPF, DKIM ve DMARC’nin doğru şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını bildiren bir e-posta gelecektir. E-postalarının güvenli, emniyetli ve tüm yasa ve düzenlemelere uygun olduğunu kontrol etmek isteyen kişiler içindir.

CheckTLS ile SPF/DKIM/DMARC’yi kontrol edin

SPF/DKIM/DMARC’nin doğru şekilde ayarlandığını doğrulamanın en kolay yolu aşağıdaki adımları takip etmektir:

 1. CheckTLS’ye gidin
 2. Gösterilecek Ekstra Öğeleri Seç’e tıklayın
 1. SPF Bilgisi , DKIM Bilgisi ve DMARC Bilgisi’ni seçin
 2. Dinleyiciyi Başlat’a tıklayın

5.Aşağıdaki bilgileri kopyalayın

 1. Outlook’u, Outlook Web Access’i veya başka bir posta istemcisini başlatın
 2. Kopyaladığınız bilgileri girin
 3. E-postayı gönder

9.Gelen kutunuzda bir e-posta görünecek

Not: E-postanın ulaşması birkaç dakika sürebilir.
 1. E-postayı açın ve SPF/DKIM/DMARC değerlerini doğrulayın:
 • DMARC_result: pass
 • DMARC_dkim: pass
 • DMARC_spf: pass
 • DMARC_published.p: reject
Not: Değerler doğru ayarlanmamışsa ve Public DNS'deki kayıtlarınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, kayıt eklemenin veya düzenlemenin zaman alacağını unutmayın. Bu nedenle CheckTLS ile tekrar test yapmadan önce birkaç saat bekleyin.

Çözüm

Alanınız için SPF/DKIM/DMARC’nin doğru şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını nasıl kontrol edeceğinizi öğrendiniz. Test her posta sağlayıcısı için işe yarar. Microsoft 365’e veya Google Workspace gibi başka bir posta sağlayıcısına sahip olmanız fark etmez. Önemli olan sonuçlara dikkatlice bakmanız ve SPF, DKIM ve DMARC değerlerinin olması gerektiği gibi ayarlanmasıdır.

SPF, DKIM ve DMARC’yi doğru şekilde ayarlamayan alanlar, e-postalarının spam olarak karantinaya alındığını veya alıcılarına teslim edilmediğini görebilir. Ayrıca spam gönderenlerin kendilerini taklit etmesi tehlikesiyle de karşı karşıyadırlar.

Related Articles

Yorum yapılmamış

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Edin

En son haberleri almak için beni sosyal medya aracılığıyla takip etmeyi unutmayın.

E-Bülten

Bugün abone olun ve önemli makaleleri kaçırmayın.

Tavsiye Ettiklerim
Popüler Konular
Back To Top